Menu Zavřeno

Demontáž rozhledny Žaltman

Demontáž rozhledny Žaltman
Demontáž rozhledny Žaltman

Demontáž ocelové rozhledny Žaltman

Díky dlouholetým vřelým vztahům s majitelem firmy Haasmont, Martinem Markem (Márou), jsme dne 10 Října 2019 zahájily demontáž 52 leté ocelové rozhledny Žaltman.

Jelikož se jednalo o srdeční záležitost Máry, nemohl u této záležitosti v žádném případě chybět!

Rozhledna Žaltman byla postavena v letech 1965 – 1967 za pomoci členů TJ Baník a KČT. V tomto období byla vegetace, terén, zákony, směrnice a postoj lidí vřelejší nežli je dnešní doba a legislativa.

Prvotní steč s Márou, budeš mít tento rok čas na demontáž Žaltmanu, moje odpověď – co je to Žaltman? (záhy mi Mr. Google odpověděl :-).

Má první návštěva rozhledny Žaltman v mých 35 letech, hledání hub (v tomto roce byla velice dobrá sezóna), neváhal jsem a navštívil tuto rozmanitou a pro mě neznámou krajinu s partnerkou nespočetně krát ), já hledal, ona? Měla dávno plný koš… 🙂

  • Nicméně v blízkosti rozhledny byl neprostupný terén pro jakou koliv techniku se kterou se dá v běžných případech počítat.
  • Nebylo možné použít jeřáb ani jiných prostředků. Byl to doslova nelehký úkol rozebrat bez poškození 12 metrů vysoký a Cca 6 000 Kg těžký ocelový kolos bez použití mechanizace.
  • Po fyzickém a mnohdy i psychickém vyčerpání napříč nepřízni počasí jsme jí pokořily, díky společnému úsilí se dne 13. 10. 2019 podala .
  • Použily jsme námi léta osvědčené a prověřené horolezecké vybavení, lana, kladky, hupcuky, lanovky apod.
  • Novou rozhlednu na vrchu Žaltman chystá obec Malé Svatoňovice. Budeme se těšit na její návštěvu.
  • Stará rozhledna Žaltman čeká na svého nového majitele, předpokládáme, že bude stát v našem kraji v některé z obcí.
  https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/zaltman-vyhlidka-trutnov-radvanice-bourani-rozhledna-jestrebi-hory.A191011_140057_hradec-zpravy_pos